Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Dom Kombatanta im. majora Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego „Nurta”

Warunki bytowe

Dom Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” im. majora Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego „Nurta” jest przeznaczony dla osób w podeszłym wieku i jest jedynym w województwie łódzkim i jednym z 23 w Polsce domem dla kombatantów.

 

DPS położony jest w dzielnicy willowej na obrzeżach Parku im. Adama Mickiewicza (Parku Julianowskiego) – zabytkowego łódzkiego parku o powierzchni 49,4 ha.

Jest to wolno stojący 3-kondygnacyjny budynek posiadający niewielki, ciekawy ogród (z dwoma okazałymi ponad 100-letnimi tulipanowcami), w którym pensjonariusze mogą spędzać czas o każdej porze roku.

W ogrodzie znajduje się oczko wodne, duża drewniana altana, w której można się schronić podczas deszczu i nadmiernego słońca.

W roku 2021 w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021 ogród wzbogaci się o siłownię zewnętrzną dla seniorów.

 

Budynek bez barier architektonicznych.

Wyposażony w: dźwig osobowy, poręcze dla osób niepełnosprawnych (oporęczowane są korytarze oraz łazienki i toalety), w system przywoławczo-alarmowy i system przeciwpożarowy.

 

Dom Kombatanta jest kameralną placówką. Liczba statutowa mieszkańców to 44 osoby.

Znajdują się tu pokoje mieszkalne jedno- i dwuosobowe (z węzłem kuchennym), gabinet pomocy doraźnej, pokój gościnny, kaplica, jadalnia, salonik (pokój dziennego pobytu), kuchenka pomocnicza i pomieszczenie terapii.

Na korytarzu na każdym piętrze jest lodówka i mikrofala.

Do dyspozycji mieszkańców jest także wydzielone pomieszczenie do prania i suszenia bielizny.

Pokoje mieszkalne, mimo swojej niedużej wielkości, spełniają standardy metrażowe, wyposażone są w niezbędne meble (tapczan, krzesła, szafę, stolik) i sprzęt (radio, czajnik, lampkę nocną). W roku 2021 do pokoi zakupione zostaną w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021 odbiorniki telewizyjne.

 

Dom zapewnia mieszkańcom wystarczającą ilość łazienek i toalet, które są w każdej części korytarza.

 

Placówka zapewnia całodzienne wyżywienie (catering), całodobową opiekę, pomoc w utrzymaniu higieny osobistej oraz w zakresie realizacji usług opiekuńczych i wspomagających.

O mieszkańców troszczy się sprawny, wyróżniający się wysokimi walorami etycznymi Zespół Terapeutyczno-Opiekuńczy, składający się m.in. z wysokokwalifikowanej kadry medycznej i opiekuńczej. Są wśród nich pielęgniarze, ratownicy medyczni, opiekunowie, instruktorzy kulturalno-oświatowi i terapii zajęciowej, pokojowe. Wszyscy oni są właściwie przygotowani pod względem merytorycznym i charakteryzują się odpowiednimi predyspozycjami osobowościowymi.

 

Dom zapewnia swoim mieszkańcom całodobową opiekę pielęgniarską, stały kontakt z lekarzem internistą, psychiatrą i psychologiem. Ponadto prowadzone są cykliczne zajęcia terapeutyczne, m.in. zajęcia manualne, plastyczne, biblioterapia, muzykoterapia.

 

Pensjonariusze mają zapewniony kontakt z rodziną, znajomymi, środowiskiem lokalnym, są odwiedzani przez młodzież harcerską, uczniów szkół i przedszkolaków.

 

W domu jest dostęp do radia, telewizji, płyt video, audiobooków, prasy codziennej, książek.

 

W Domu panuje rodzinna atmosfera, skutecznie zapobiegająca możliwym konfliktom, wynikającym z wieku, różnicy poglądów, doświadczeń i stanu zdrowia.

 

Dom Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” jest domem przyjaznym zwierzętom. Zamieszkuje z nami adoptowana ze schroniska 7 letniaLuna. Zapełniła pustkę po stracie wcześniej adoptowanego psiego Seniora – Nero.

Link do FB:

Znalezione obrazy dla zapytania: facebook

Krajowy Rejestr Domów Opieki

Krajowa Izba Domów Opieki